Kapat
0 Ürün
Alışveriş sepetinizde boş.
Kategoriler
  Filtreler
  Preferences
  Ara

  Görevde Yükselme Sınavı

  görünüm Grid Liste
  sırala
  adet göster sayfa başına

  GYS Kitapları

  Memur oldunuz, hayallerinize kavuştunuz. Şimdi kariyerinizde ilerleme zamanı… Peki ya nasıl? İşinizi şevkle, layığıyla yaparak; ve GYS yani Görevde Yükselme Sınavı’na girerek. GYS ile hayallerinizdeki pozisyona ulaşmanız mümkün. Milli Eğitim Bakanlığı ve ÖSYM iş birliği ile yapılan bu sınav, kimi memurlara ikinci bir şans verecektir. Bu süreçte aradığınız tüm GYS kitapları Palme Kitabevinin raflarında sizleri bekliyor.

  GYS Nedir?

  Hangi GYS kitapları ile sınava hazırlanmanız gerektiğine bakmadan önce, GYS nedir sorusuna yanıt arayalım. Görevde Yükselme Sınavı, halihazırda devlet kurumlarında çalışan kişilerin, daha yüksek bir mevkiye geçmek için girebildikleri bir sınavdır. Kariyerinde ilerlemenin, daha yüksek bir pozisyona sahip olmanın hayalini kuran memurlar bu sınava girebilirler. Sınava girmek için çeşitli şartları sağlamak gerekmektedir. Öncelikle elbette tüm memurluklarda olduğu gibi, temiz bir sicil ve suç işlememiş olmak ilk şart… Şimdi öteki şartları inceleyelim.

  GYS için Eğitim Şartları

  GYS için öne sürülen şartlardan ilki, yüksek eğitim sahibi olmaktır. Örneğin müdürlük seviyesinde çalışmak isteyen memurların mutlaka lisans derecesine sahip olması gerekir. Bir başka değişle, müdür olabilmek için mutlaka dört senelik bir okulu bitirmiş olmak gerekiyor. Eğer hayalinizde bir daireye şube müdürü olmak, başmühendis olarak çalışmak, APK uzmanı olarak kariyer yapmak ya da müdür yardımcılığına yükselmek varsa mutlaka GYS öncesinde lisans eğitiminizi tamamlamanız gerek. Daha sonrasında GYS kitapları ile sınava hazırlanmaya başlayabilirsiniz?

  Peki ya on lisans mezunları? Elbette onlar için de çeşitli yükselme olanakları bulunmakta. Onlar da GYS ile daha iyi bir kariyere adım atabilirler. Amirlik, şeflik ya da programcılık yapmak isteyen memurların, iki senelik ön lisans mezunu olmaları yeterlidir. On lisans diplomasına sahip olan ve mesleğinde ilerlemek isteyen memurlar da GYS ile bu şansı elde edebilirler.

  On lisans ya da lisans mezunu olmayan ve hedefinde kendi eğitim düzeyine uygun bir meslekte ilerlemek olan kişiler de yine GYSye girebilirler. Bir devlet dairesinde memurluk, muhasebecilik, bilgisayar işletmenliği, veri hazırlama ve kontrol işletmenliği ya da şoförlük yapmak isteyen kişilerin de en az ortaöğretim mezunu olması gerekir.

  Bütün bu düzenlemelerde farklılıklar olabileceğini de baştan söyleyelim. Her dairede uygulama değişebilir, aman dikkat! Ancak bu eğitim şartları aslında GYS kaynak kitaplarının ne kadar farklı eğitim arka planlarına sahip kişilerce kullanılacağının altını çizmekte. Bu nedenle Palme Kitabevi, önceki eğitiminiz ne olursa olsun GYSde başarıya ulaşabileceğiniz kitapları sizler için derledi.

  GYS için Hizmet Süresi Şartı

  İstediğiniz pozisyon için gerekli olan eğitim düzeyine baktınız ve şimdi GYS kaynak kitapları ile çalışmaya başlamaya hazırlanıyorsunuz… Sizi hemen orada durduralım. Bir başka dikkat edilmesi gereken şarta henüz göz atmadık çünkü: Hizmet süresi şartı. Her meslek grubu için hizmet süresi şartı ayrı ayrı belirlenmiştir. Kimilerinde uzun deneyimlere sahip olunması beklenirken kimilerinde ise daha yeni memurlara da şans verilmektedir.

  Eğer kendi bulunduğunuz memuriyette, yükselmek istediğiniz pozisyonda uzun süre boyunca çalışmış olma şartı aranıyorsa, o zaman belki de GYS bünyesindeki konulara unutmuş olabilirsiniz. Belki de en son test çözüşünüzün üzerinden yıllar geçti! Bu durumda GYS kitapları ile sınava hazırlık süreci sizin için daha zorlu olabilir. Ancak Palme Kitabevi, birbirinden farklı kitaplarla bu alandaki koleksiyonunu geliştirdi. Ne kadar ara vermiş olursanız olun, bu kitaplarla sınavda başarılı olacaksınız. Alanınızdaki konuları hatırlamak, örnek sorularla sizden sınavda neler beklendiğini görmek için GYS kitapları birebirdir.

  Her Alanda Yükselmenin Anahtarı GYS Kitapları

  GYS kitapları ile her alandaki memurlar yükselebilirler. Eğitim alanında çalışanlar MEB GYS kitapları ile Milli Eğitim Bakanlığı içerisinde yükselebilirler. SGK GYS kitapları ise Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanları için faydalı olacaktır. Adalet Bakanlığı GYS kitapları ise adalet alanında çalışanların yükselmesi için faydalı olacaktır. Ceza infaz kurumlarında çalışmak isteyenler için ise CTE GYS kitapları anahtar niteliğindedir. Ayrıca Diyanet Başkanlığı bünyesinde istihdam edilmiş olan kişiler de diyanet GYS kitapları ile sınava hazırlanarak kariyerlerinde bir basamak yukarıya çıkabilirler.

  Sınavda Neler Soruluyor?

  Gelelim GYSnin kapsamına… Sınav için gerekli şartları incelediniz, sıra geldi hangi konulara çalışmanız gerektiğine! Her ne kadar her memuriyetin kendi içerisinde soruları olsa da kimi konular ortaktır. Bu ortak konulardan ilki Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ile Ulusal Güvenlik konularıdır. Lise yıllarından kalma bu konuları tekrar ettikten sonra ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve ilgili mevzuatlar gibi memuriyeti daha yakından ilgilendiren bir konu ile devam edebilirsiniz çalışmaya. Ayrıca genel esasları, temel hak ve ödevleri, ve devletin temel organları ile T.C. anayasası, devlet teşkilatı ile ilgili mevzuatlar ve halkla ilişkiler ve davranış kuralları sınava sorulmaktadır. Her birini Palme Kitabevi bünyesindeki GYS kitapları içerisinde bulabilirsiniz!

  Görevde Yükselme Sınavı

  >